دامنه های ملی

دامنه ملی چیست ؟

به دامنه هایی که متعلق به کشور جمهوری اسلامی ایران می باشند و دارای دوسطح ، ومرسربرگه دوم هستند دامنه ملی میگویند به طور مثال: www.iran.ir یک دامنه ملی میباشد. چون دارای پسوند ir. هست

ir. از کجا آمده ؟!

IR همان خلاصه شده کلمه انگلیسی ایران می باشد Iran

این دامنه در کجا و در مسئولیت چه شرکتی است ؟

مجوز و پسوند دامنه ملی ایران توسط شرکت آیکان آمریکا می باشد . به طور مثال تمامی پسوند های جهانی زیر نظر این شرکت عظیم اینترنتی می باشند . این شرکت نمایندگی ثبت دامنه ایران را به پژوهشگاه دانش های بنیادی کشور جمهوری اسلامی ایران وب سایت ایرانیک (www.nic.ir) اعطا نموده است .


ایرانی و شانس ؟!

در حال حاضر نیز دامنه اینترنتی کشور ایران یکی از بهترین دامنه های اینترنتی دنیاست و کشورمان در هنگام انتخاب دامنه در موقعیت بهتری نسبت به ۲ کشور ایرلند و عراق قرار گرفت. در حالی که نام ۲ کشور عراق Iraq و ایرلند Ireland هر ۲ با حرف Ir شروع شده اما دامنه Ir به ایران اختصاص یافته است و دامنه عراق Iq و ایرلند Ie نام گذاری شد.

نحوه ی کلی ثبت دامنه ؟

روند ثبت دامنه ir. در ایرنیک به این صورت است که پس از اینکه مبلغ پرداخت و دامنه به ثبت رسید، باید منتظر تایید دامنه ماند که این زمان ممکن است بین ۲ ساعت تا چند روز به طول بیانجامد.

تعداد پسوند های ملی ؟

ir. قابل ثبت برای تمامی ایرانیان !

.id.ir : این دامنه نیز برای افراد حقیقی تابع کشور ایران قابل ثبت است و نیاز به تصویر شناسنامه فرد دارد.

نکته: تعدادی از پسوند دامنه ها، فقط برای ارگان های خاصی قابل ثبت می باشد و به طبع آن می بایست پنل رسمی آن ارگان به ثبت رسیده باشد.
.co.ir : این نام دامنه فقط برای شرکت ها قابل ثبت است و برای ثبت آن باید شرکت ثبت شده و کپی روزنامه رسمی برای آیرنیک فرستاده شود.
.net.ir : این نام دامنه فقط برای شرکت های خدمات دهنده شبکه و اینترنت قابل ثبت است و مجوز ISP لازم دارد.
.org.ir : این نام دامنه فقط برای شرکت های غیرانتفاعی و سازمان های بین المللی قابل ثبت است و مدارک لازم را باید برای ثبت ارایه کرد.
.gov.ir : این نام دامنه فقط برای موسسات و سازمان های دولتی قابل ثبت است و برای ثبت باید درخواست رسمی در سربرگ با مهر و امضا ارایه شود.
.ac.ir : این نام دامنه مخصوص موسسات آموزشی دارای مجوز و دانشگاه ها می باشد و برای ثبت باید کپی مجوز ارسال گردد.
.sch.ir : این نام دامنه برای مدارس و موسسات آموزشی قابل ثبت است و برای ثبت باید مجوز آموزش و پرورش ارایه گردد.